FILM – zrób to sam, czyli powtórki do matury

 

Czas najwyższy, a za chwilę już ostateczny, żeby intensywnie powtarzać materiał przed maturą. Szkoła żyje swoim rytmem, teraz w klasach maturalnych tempo dyktują Studniówki. Zaraz po udanych balach rozpocznie się stresujący czas oczekiwania na nieuniknione. Jak pomóc uczniom najlepiej przygotować się do egzaminu? Czy tradycyjne powtórki, tabelki, dyktowanie treści, wykłady i sprawdziany są skutecznym sposobem nabywania wiedzy? Według współczesnej wiedzy o pracy ludzkiego mózgu wymienione wyżej metody należą niestety do najmniej efektywnych, choć są powszechnie stosowane. Co zatem może okazać się lepszym sposobem na przyswojenie ogromnej liczby wiadomości i co daje większą gwarancję, że informacje te zostaną z magazynu pamięci adekwatnie wydobyte w odpowiednim momencie? Spójrzcie na wykres z 1969 roku! Dzisiaj, dzięki rozwojowi neuronauk, mamy dowody naukowe na to, jak uczy  się mózg i możemy powiedzieć z przekonaniem, że to właśnie zaangażowanie wielu zmysłów i podjęcie kilku aktywności intelektualnych równocześnie jest dla nas najlepsze. efektywnosc-zapamietywania

Myślę, że każdy z nas chciałby sięgnąć po wyniki z najwyższej półki, tym bardziej nasi uczniowie. 90 % skuteczności zapamiętywania daje nam wykonanie rzeczywistego działania! Jak to zrobić w ramach powtórki do matury? Oto jeden z pomysłów.

Niech Wasi uczniowie sami, na lekcji nakręcą telefonami komórkowymi proste filmy powtórkowe. Podzielcie ich na zespoły 4- 5 osobowe, przydzielcie temat do opracowania graficznego i słownego z Waszego przedmiotu. Zobaczycie, w ciągu dwóch lekcji uczniowie stworzą takie dzieła, jak te, które prezentujemy Wam w ramach inspiracji. Autorami są (zeszłoroczna) klasa 2 a i 2 d z VLO w Gdańsku. Filmami mogą podzielić się później z innymi klasami i wielokrotnie do nich wracać. Naszym zdaniem to pomysł genialny w swej prostocie, a w dzisiejszych czasach wręcz banalnie prosty w realizacji.

Jeszcze dwa rewelacyjne filmy – powtórki. Na nas działają bardzo motywująco. Mogą być rewelacyjnym przykładem dla naszych uczniów, by sami mogli stworzyć swoje powtórki. Mogą się również przydać po prostu na lekcje, jako wstęp lub podsumowanie. Krótko mówiąc cenny materiał dydaktyczny.

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

Reklamy

One thought on “FILM – zrób to sam, czyli powtórki do matury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s