Teatrzyk Kamishibai w pierwszej odsłonie

teatrzykkamishibai

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) czyli „papierowy teatr”. Nazwa brzmi egzotycznie, a bezpośrednie tłumaczenie nie zdradza na czym ten cały teatrzyk polega. Zatem jest to drewniana, składana skrzynka, którą łatwo przenieść i zabrać ze sobą np. do szkoły. Gdy otworzymy jej boczne skrzydła oczom widzów ukaże się „ekran” , w którym zaprezentujemy ilustracje przygotowane do naszego opowiadania. Wyjmując je po kolei możemy snuć opowieść równocześnie skupiając uwagę widzów na rysunkach.

Teatrzyk, którym my się posługujemy ma wymiary odpowiednie do ilustracji w formacie A3, a więc na tyle duże, aby w dwudziestokilkuosobowej klasie były one dobrze widoczne.


1-karta-kamishibaiNa jakich lekcjach przyda się teatrzyk? Na wszystkich! W kolejnych częściach tego cyklu pokażemy Wam przykłady zastosowania teatrzyku, jego uniwersa
lność i dołączymy gotowe karty, rysunki do druku. Karty będziecie mogli potraktować jako plansze, gdy zostaną one naklejone na sztywną tekturę, wtedy obędziecie się nawet bez drewnianej skrzynki, a uczniowie zamiast wykładu posłuchają ilustrowanej opowieści.

 

 

 

16145755_1352298741478556_1998989160_o

16130039_1352298754811888_2027630381_o

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

Reklamy

3 thoughts on “Teatrzyk Kamishibai w pierwszej odsłonie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s