MATKARATECY

Maja Jakubowska poleca sprawdzony pomysł na naukę matematyki o wdzięcznej nazwie MATKARATECY. Jest to narzędzie, które w podstawowej wersji pomaga w zapamiętaniu tabliczki mnożenia.

Back to school background with rocket made from pencils

Kolory ośmiu kolejnych pasów odpowiadają stopniom trudności przykładów (biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, fioletowy, brązowy, czarny).

Aby zdobyć kolejny pas uczniowie najpierw przez ok.3-4 minuty powtarzają przykłady w parach. Do powtórek wykorzystywane są karty w kolorach pasów z wydrukowanymi obustronnie działaniami. Uczeń odpytujący patrzy na kartę z działaniami i wynikami, a uczeń odpowiadający trzyma ją po stronie działań bez wyników (odczytuje działanie i podaje wynik). Kolega z pary podaje prawidłową odpowiedź, jeśli usłyszy niewłaściwy wynik. Najlepiej jeśli oboje ćwiczą przykłady z pasa tego samego koloru, ale nie jest to konieczne.

Back to school background with rocket made from pencils

Następnie każdy uczeń ma 45 sekund aby indywidualnie dopisać właściwe wyniki do trenowanych działań. Czas można dostosowywać do możliwości uczniów. Do testu wykorzystujemy działania umieszczone w koszulkach, po których pisze się mazakiem do tablic suchościeralnych (dzięki temu karty wykorzystuje się wielokrotnie).

Back to school background with rocket made from pencils

Każde dziecko otrzymuje swoją postać matkarateki, którą koloruje i podpisuje, aby nadać jej indywidualny charakter.

Back to school background with rocket made from pencils

Matkaratecy umieszczani są na tablicy przy kolorze pasa, który uczeń zdobył.

Back to school background with rocket made from pencils

Narzędzie stwarza okazję do współpracy w parach, wymaga również samodzielnej pracy, a poprzez element rywalizacji, motywuje do podejmowania wysiłku.

14872579_352319708442083_652518498_n

 

 

Bank Pomysłów

Zachowując formę, można modyfikować treść i wykorzystać m.in. do nauki: – wyrazów z trudnościami ortograficznymi, – słówek z języka obcego,

– dat i wydarzeń,

– tytułów i autorów,

– nazw pierwiastków,

– państw i stolic…

 

 

 

Wszystkie materiały potrzebne do zorganizowania MATKARATEKÓW do pobrania:

postac-karateki1-biauy-pas1-biauy-pas-test1-biauy___pas_odp2-%c2%acouty-pas-odp2-%c2%acouty-pas2-%c2%acouty-pas-test3-pomaraaczowy-pas3-pomaraaczowy__pas_odp4-zielony-pas-odp4-zielony-pas4-zielony-pas-test5-niebieski-pas-odp5-niebieski-pas5-niebieski-pas-test6-fioletowy-pas-odp6-fioletowy-pas6-fioletowy-pas-test7-br%c2%a6azowy-pas-test7-br%c2%a6azowy__pas7-br%c2%a6azowy__pas_odp8-czarny-pas-test8-czarny-pas-odp8-czarny-pas3-pomaral%c2%83czowy-pas-test

oprac. Maja Jakubowska

Reklamy

2 thoughts on “MATKARATECY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s