Kosmiczne kamienie

to-jest-dopiero-kosmos

Kreatywna Pedagogika uwielbia książki, dlatego od czasu do czasu staramy się Wam polecić to, co nas  zainspirowało do przeprowadzenia ciekawej lekcji. „Profesor Astrokot poznaje kosmos” Dominica Wallimana i Bena Newmana to wydana z dużą dbałością o szczegóły książka, która w bardzo przystępny sposób przybliża trudne i bardzo trudne terminy z zakresu astronomii i fizyki.

astrokot

Czego możemy się wraz z Astrokotem dowiedzieć? Co to Wszechświat, jakie są rodzaje gwiazd, jak zbudowany jest układ słoneczny. Znajdziemy też wiadomości na temat galaktyk, słońca, księżyca, wszystkich planet naszego układu słonecznego, narodzin i śmierci gwiazd. Duża część książki poświęcona jest sprawom technicznym: budowie rakiet, stacji kosmicznych, teleskopów, skafandrów kosmicznych.

20170210_143834

Dla nas oprócz treści bardzo inspirujące stały się ilustracje. Szata graficzna utrzymana w podstawowej gamie kolorów z dodatkiem zieleni i bieli oraz czarno – szarym tłem pozwala skupić uwagę na tym, co najważniejsze. Uwierzcie, nie ma tu zbędnych elementów, ozdobników i szczegółów, które odbiegałyby od tematu tej publikacji. Wszystko to sprzyja lepszemu zapamiętywaniu i zdobywaniu w przyjazny sposób bardzo konkretnej wiedzy przez dzieci ( i dorosłych:)

Jak wykorzystałyśmy tę książkę na lekcji?

20170210_144356

Inspirując się kolorami i charakterystyczną estetyką stworzyłyśmy kosmiczne kamienie. Na zebranych na plaży płaskich kamieniach farbami akrylowymi namalowałyśmy planety naszego układu słonecznego i rakietę, którą można podróżować w przestrzeni kosmicznej.

uklad

 

 

Dzieci mogły wielokrotnie manipulować kamieniami układając planety w odpowiedniej kolejności, zaznaczając przy tym orbity, poruszając planetami wokół słońca. Latając rakietą na każdą z planet dowiadywały się o jej właściwościach. uklad-i-kamienie

Tutaj jeszcze jeden  pomysł na konkretne poznanie właściwości fizycznych planet. Wystarczy przynieść do szkoły: ziarno pieprzu, jagodę, pomidorka koktajlowego, groszek, arbuza, grapefruita, jabłko i limonkę.

wielkosci-planet

Dołączamy jeszcze przygotowaną przez nas planszę z UKŁADEM SŁONECZNYM do wydrukowania:

planety-1

plansza do pobrania: planety

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

2 myśli w temacie “Kosmiczne kamienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s