Figury geometryczne inaczej

Uczniowie często mają problem z wyobraźnią przestrzenną. Niestety zauważamy to dość późno, bo dopiero wtedy, gdy na matematyce zaczynamy temat figur geometrycznych. Zawsze w klasie jest kilka osób, które nie rozumieją przerabianych wtedy treści. Próbują wybrnąć z trudnej dla nich sytuacji ucząc się na pamięć, co oczywiście do niczego dobrego nie prowadzi. Żeby używać wyobraźni przestrzennej trzeba najpierw doświadczyć jej na materiale konkretnym, trójwymiarowym.

Do tego przyda się zaproponowany przez nas pomysł na stworzenie pomocy dydaktycznych i to w nurcie Eko. Zadanie zaliczamy zatem do tych, recyklingowych.

Potrzebne będą nam stare gazety codzienne w dużym formacie, gdyż te tzw „kolorowe” drukowane są na dosyć grubym papierze, oraz papierowa taśma klejąca, bo nie trzeba jej ciąć, wystarczy odrywać kawałki. Potem wszystko dzieje się tak, jak na załączonych obrazkach. Bierzemy dwie strony gazety i zaczynając od rogu zwijamy je w ścisły rulon. Pozostałą końcówkę sklejamy taśmą.

16790836_1383903211651442_1444277222_n1       Nasz gotowy budulec.

Gdy materiału stworzymy już dużo możemy przystąpić do budowania. Wtedy znów przyda nam się papierowa taśma, która umożliwi sklejanie rogów.

Zachęcamy zatem do budowania na lekcji matematyki i liczenia pola, objętości, itd. Do wyznaczenia wysokości możemy użyć kolorowej tasiemki. Acha, żeby dokładnie sprawdzić wymiary naszych figur o gabarytach XXL przydatne będą papierowe taśmy do mierzenia, które dostaniemy w markecie budowlanym lub w popularnym sklepie meblowym.

20170216_133726

Możemy jeszcze wykorzystać pomysł na budowanie z gazet do zorganizowania dla klasy twórczej niespodzianki. Tak jak zrobiliśmy to dla pewnej 2 B.

16790813_1383957654979331_1971369332_n1

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s