Lego Logos

ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (czyt. LEGO-LOGOS)
ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ TM is © Jarosław M. Spychała, 2004 – All rigths reserved.

Autorem metody jest Jarosław Marek Spychała – Filozof, wykładowca akademicki, dziennikarz. Zajmuje się rozwojem technik myślenia twórczego i jego zastosowaniem w edukacji, kulturze i gospodarce.

Metoda ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ  może być przydatna w szkole jako niezależny program rozwijania kreatywności jak i element wspomagający nauczanie, stosowany na lekcjach etyki i filozofii, języka polskiego i języków obcych, przedsiębiorczości, matematyki i wszystkich przedmiotów, które wymagają zastosowania myślenia abstrakcyjnego i twórczego.

Wielokrotnie przekonaliśmy się o uniwersalności tej metody na naszych lekcjach. Wiemy, że dzięki zastosowaniu lego logos uczymy czytania ze zrozumieniem, umiejętności słuchania innych, dyskutowania, pracy w grupie, oraz kształtujemy takie kompetencje intelektualne jak: analiza i synteza, wnioskowanie, logiczne myślenie.

Co jest nam potrzebne żeby zastosować metodę lego – logos na lekcji?

Klocki lego oraz kartki z tekstem, który będziemy analizować ( może to być wiersz, źródłowy tekst historyczny, twierdzenie matematyczne, filozoficzna sentencja, zależnie od tego, jakiego przedmiotu uczymy)

Jak pracujemy?

Każdy uczeń otrzymuje kartkę z krótkim tekstem. Następnie ma za zadanie go przeczytać ze zrozumieniem oraz przedstawić to w jaki sposób odbiera poznane treści za pomocą klocków lego. Dzięki temu powstaje budowla – interpretacja tekstu. W kolejnej części odbywa się prezentacja owych konstrukcji i dyskusja nad tym „co autor miał na myśli”. Budowaniu pozytywnej atmosfery i otwartości w grupie sprzyja następująca kolejność wypowiedzi. Osoby chętne mówią o swoich odczuciach spostrzeżeniach oglądając budowlę i odwołując się przy tym do tekstu. Natomiast jej autor wypowiada się na końcu odkrywając swoje własne interpretacje i konfrontując je z pomysłami grupy.

Adaptując oryginalną metodę LEGO – LOGOS do warunków dużej klasy możemy przeprowadzić lekcję z podziałem na grupy, które stworzą np. 6 budowli do wspólnej dyskusji i interpretacji.

happybirthday! — kopia — kopia

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

Reklamy

2 myśli w temacie “Lego Logos

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s