Co Ty wiesz o … OWADACH?

Owady jako temat lekcji powracają wraz z wiosną. Fascynujące jest ich życie i role, które pełnią w przyrodzie. Wielość kolorów, kształtów, form zachwyca i zachęca do rysowania, malowania oraz innych plastycznych działań. Pewnie znacie dzieci, które kochają biedronki ( specjalne pozdrowienia dla Heli) , godzinami potrafią obserwować mrówki ( Adam, o Tobie teraz myślę), ciągle pytają; Proszę Pani, co to za żuk? , piszczą i wpadają w panikę na widok osy..

Edukacyjnie bardzo dużo możemy zdziałać biorąc owady na warsztat i mając pod ręką ciekawe materiały. U nas zaczęło się od ochoty na malowanie akwarelami i książki o owadach. Powstało kilka portretów tych najczęściej spotykanych, małych zwierząt.

Możecie to także zaproponować swoim uczniom jako lekcję malowania. Polecamy książkę bogatą w piękne zdjęcia i rzetelną wiedzę.

Kolejnym pomysłem, który otwiera wiele twórczych drzwi to przerobienie rysunków na żetony do gier edukacyjnych albo różnego rodzaju zabaw.

Owady naklejane na nakrętki

Przydadzą się wtedy karty, z których wytniecie koła z owadami oraz nakrętki od butelek z mlekiem.

Owady naklejamy za pomocą dwustronnej taśmy na nakrętki. W ten sposób zyskujemy cały zbiór trwałych pomocy do naszych zajęć.

Możecie pobrać owady jako karty pdf, wydrukować i wykorzystać na swoich lekcjach:

Biedronka siedmiokropka, pasikonik zielony, mrówka rudnica, ważka – świtezianka dziewica, osa pospolita, żuk leśny to gatunki owadów, które mamy szansę spotkać w naszej okolicy. Specjalnie wybrałyśmy gatunki różnorodne pod względem budowy, sposobu poruszania się, środowiska życia, a nawet koloru. Wprawny obserwator znajdzie też podobieństwa miedzy nimi i przynależność do tych samych owadzich rodzin. Wszystko po to, żeby umożliwić dzieciom własne poszukiwania, zachęcić do zadawania pytań oraz ćwiczyć spostrzegawczość.

Zaproponujcie swoim uczniom wyprawę na okoliczną łąkę, nad strumień, do lasu w poszukiwaniu tych owadów, niech swoje małe i duże odkrycia zanotują na kartach, a po resztę wiadomości sięgną do książek i internetowych źródeł rzetelnej wiedzy.

Z 6 kart powstanie mała książeczka. Podobną w stylu lekcję proponowała w zeszłym roku Magda na swoim blogu. Wtedy chodziło o drzewa ze szkolnego podwórka. Możecie połączyć jedno z drugim.

https://fraubuda.wordpress.com/2018/05/26/drzewa-ze-szkolnego-podworka/

Owady, to dla nas temat z potencjałem, więc powróci niedługo na naszym blogu. Tyle tu można jeszcze powymyślać 🙂

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s