Wyturlaj sobie opowieść!

14642604_1215701108471654_743535040_n-png

„Turlane opowieści” to gra, do której potrzeba jedynie kartki papieru, długopisu i kostki. Dobra zabawa gwarantowana!

Gra składa się z tabelki, którą można wydrukować lub narysować oraz kostki do gry.

_20161008_211635

Zabawa polega na uzupełnieniu kolejnych pól tabeli tekstem lub rysunkiem.  Następnie należy cztery razy rzucić kostką. Za każdym razem liczba oczek odsyła nas do odpowiedniego pola w odpowiedniej kolumnie tabeli. I tak np. gdy wyrzucimy kolejno: 6,3,2,5. Odczytujemy pole 6 w kolumnie I (KIEDY), następnie pole 3 w kolumnie II (GDZIE), potem pole 2  w kolumnie III (KTO) i na końcu pole 5 w kolumnie IV (CO). A następnie tworzymy z tego krótką powieść  (możemy ją rozwijać, dodając kolejne określenia) lub początek opowieści, którą dopowiadamy/dopisujemy już według własnego uznania. Historia może być opowiadana lub zapisywać.

Warianty gry:

1) solo – każdy uczeń dostaje kartę pracy i kostkę, sam uzupełnia tabelę, rzuca kostką, zapisuje swoją opowieść. Potem historyjki możemy czytać na głos.

2) w parach – procedura podobna jak powyżej, tyle że po uzupełnieniu kart uczniowie zamieniają się tabelami i grają w grę kolegi/koleżanki lub wszystko robią wspólnie.

3) w grupach – najlepiej cztero- lub sześcioosobowych. Każda osoba uzupełnia jeden wiersz (grupy sześcioosobowe) lub kolumnę (grupy czteroosobowe) tabeli. Najlepiej zrobić to na osobnych krateczkach, które potem wklejamy do tabeli. Następnie każdy uczestnik turla cztery razy i tworzy swoją historię. Możemy wybrać tę najlepszą do prezentacji przed klasą. Możemy zapisać każdą w zeszycie. Możliwości jest wiele.

4) klasowo –  tworzymy wielką tabelę (np. na papierze pakowym) i każdy uczeń (na karteczce odpowiadającej wielkością jednemu polu tabeli i oznaczonej z tyłu jednym z czterech haseł – KIEDY/GDZIE/KTO/CO) pisze lub rysuje to co wylosował. Następnie przyklejamy kartki do tabeli (jakieś pola mogą mieć dwa warianty, jeśli uczniów jest w klasie ponad 24), siadamy w kole i kolejno rzucamy kostką. Jedna osoba może rzucać cztery razy (wtedy każdy tworzy odrębną historię) lub każdy rzuca raz (wtedy wypowiedzi czterech osób łącza się w jedną opowieść).

_20161008_205620

Komu przydadzą się „Turlane opowieści”?

Każdemu! 

 • poloniści –  świetnie sprawdzi się przy tworzeniu opowiadań; utrwali elementy świata przedstawionego; sprawi, że Ci, którzy nie lubią publicznych wystąpień chętnie będą mówić, zapominając o tremie; doskonała by bogacić słownictwo (zwróćmy uwagę, by uczniowie,uzupełniając pola, stosowali epitety, porównania etc.),
 • nauczyciele języków obcych – w grę można grać w każdym języku; w tej wersji także świetnie sprawdzą się rysunki; dobrze utrwalimy nowe słownictwo (możemy np. stworzyć grę ze słownictwem z danego działu zapisanego lub narysowanego)
 • historycy– możemy doskonale utrwalić materiał, odpowiednio uzupełniając tabelę. Ważne, by w jednej tabeli jedynie jedna kolumna zawierała fakty historyczne, tak by opowieść mogła być prawdziwa, zaś pozostałe kolumny powinny zawierać hasła bardzo ogólne, pasujące do wszystkiego.  Na przykład możemy podać historycznych bohaterów (kolumna KTO) „Dawno temu w pewnym domu  Henryk Dąbrowski marzył o…”   lub w innej karcie pracy, gdzie wpisujemy historyczne daty (kolumna KIEDY), np. „ W 1895 roku w kościele smutna kobieta modliła się o…”
 • plastycy – tu liczy się estetyka wykonania rysunków
 • informatycy – grę można stworzyć w całości z pomocą komputera
 • nauczyciele przedszkoli – obrazkowa wersja sprawdzi się doskonale do zabaw z maluchami, możemy tworzyć wersje tematyczne; rysować z maluchami, tworząc wersję maxi
 • wychowawcy – gra doskonale zintegruje zespół klasowy

Warianty gry:

– pisany

_20161008_211402

– obrazkowy

_20161008_211428

– pisany i obrazkowy w wersji maxi

_20161008_211545

Możemy tworzyć gry tematyczne, np. świąteczne, patriotyczne, związane z książkowymi bohaterami  (możemy  np. wymyślać dalsze losy postaci) etc.

turlae-opowiesci-obrazki

turlane-opowiesci

Możliwości jest chyba tyle co twórczych głów! Po raz kolejny okazuje się, że proste pomysły bywają najlepsze. Wystarczy tylko kartka, kostka, długopis i odrobina kreatywności!;)

Polecam

Marta Jankowska

 

Reklamy

11 myśli w temacie “Wyturlaj sobie opowieść!

 1. So as tо Ьe successful with freelancing, it is essential to be self-discіplined,
  motivated, аnd organized. If you һaρpen to elect to take the rοute
  of freelancing, you ԝill have to be able to search
  and obtain potentiаl jobs, ƅe very effective in schedling your time, and have good
  mɑth abilities for thе purpose of billing and tаxes.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s