lapbook dla każdego

Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. Uczeń może ją wykonać dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uzna za warte odkrycia lub głębszej refleksji. W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad. Ważniejsza jest tu fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Skoro lapbook jest książką to musi mieć swój tytuł i treść.

14813627_352320031775384_1844751126_n

 

 

Karta ta przedstawia lapbook jako metodę dydaktyczną, zbierając najważniejsze informacje na jej temat. Przygotowywaliśmy ją dla nauczycieli odwiedzających nasz bank pomysłów podczas Dnia Kreatywnej Pedagogiki,   a teraz dzielimy się nią z Wami.

 

 

 

 

 

Wiemy, że Lapbooki na dobre zagościły w naszych szkołach, a uczniowie je uwielbiają i to na każdym etapie nauki, począwszy od tzw. zerówki do klasy maturalnej, która w ten sposób robi sobie powtórki do egzaminu. Dlatego zamieszczamy ten wpis dzieląc się pracami naszych uczniów, żeby zainspirować Was do szukania nowych pomysłów, a tych , którzy nie próbowali jeszcze wykonywać lapbooków z całą mocą zachęcić i przekazać gotowe szablony do wydrukowania.

Podczas Dnia Kreatywnej Pedagogiki prace swojej klasy prezentowała nasza liderka Iwona Stankiewicz.

Jak widać tematyka lapbooków może być różnorodna: piłka nożna, polskie miasta, matematyka.

img_2428

Na lekcji języka polskiego ta metoda przydaje się w trakcie omawiania lektur, np. jako wprowadzenie, albo podsumowanie, a nawet jako forma sprawdzenia, czy uczeń zapoznał się z treścią.

Lapbooki z całego serca polecamy, bo kształtują wiele cennych umiejętności, a ich kolorowa i zróżnicowana forma jest bardzo atrakcyjna. Aby praca podczas lekcji przebiegała sprawnie warto przygotować wcześniej materiały: szablony do wycięcia wydrukowane na kolorowych kartkach ( poniżej przygotowałyśmy cały zestaw propozycji do pobrania), sztywną tekturę, nożyczki i klej.

szablony do pobrania     szablon-1szablon-2

szablony do pobrania:   szablon-3szablon-4

szablony do pobrania: szablon-5szablon-6

szablony do pobrania: szablon-7szablon-8

Jeszcze więcej na temat lapbooków przeczytacie i obejrzycie na blogu: https://fraubuda.wordpress.com/2016/02/24/lapbook/

oprac. Iza Banaszczyk i Magdalena Buda

 

Jedna myśl w temacie “lapbook dla każdego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s